Converter: DC/DC; 6W; Uin: 18÷36V; Uout: 3.3VDC; Iout: 1.5A; DIP; 4.7g
Multiples:
75.0
Minimum quantity:
75.0
Product code:
AM6O-2403SNZ
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AM6O-2403SNZ
Specification for Converter: DC/DC; 6W; Uin: 18÷36V; Uout: 3.3VDC; Iout: 1.5A; DIP; 4.7g
| Output current | 1.5A |
| Mounting | THT |
| Case | DIP |
| Power | 6W |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Protection | anti-overvoltage, over current, short circuit protection |
| Series | AM6O-NZ |
| Body dimensions | 31.6x18.1x6.1mm |
| Output voltage | 3.3V DC |
| Efficiency | 79% |