Converter: DC/DC; 6W; Uin: 18÷36V; Uout: 15VDC; Iout: 400mA; DIP; 5.7g
Multiples:
75.0
Minimum quantity:
75.0
Product code:
AM6O-2415SNZ-M
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AM6O-2415SNZ-M
Specification for Converter: DC/DC; 6W; Uin: 18÷36V; Uout: 15VDC; Iout: 400mA; DIP; 5.7g
| Output current | 400mA |
| Mounting | THT |
| Case | DIP |
| Power | 6W |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Protection | anti-overvoltage, over current, short circuit protection |
| Series | AM6O-NZ |
| Output voltage | 15V DC |
| Efficiency | 86% |