Converter: DC/DC; 6W; Uin: 9÷18V; Uout: 5VDC; Iout: 1.2A; DIP24; 17g
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AM6T-1205SZ
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AM6T-1205SZ
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 6W; Uin: 9÷18V; Uout: 5VDC; Iout: 1.2A; DIP24; 17g
| Output current | 1.2A |
| Mounting | THT |
| Case | DIP24 |
| Power | 6W |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Protection | short circuit protection |
| Series | AM6T-Z |
| Body dimensions | 31.75x20.32x10.16mm |
| Output voltage | 5V DC |
| Insulation voltage | 1.5kV DC |
| Efficiency | 77% |
| Number of outputs | 1 |