Converter: DC/DC; 6W; Uin: 36÷75V; Uout: 24VDC; Iout: 250mA; DIP24
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AM6T-4824S-NZ
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AM6T-4824S-NZ
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 6W; Uin: 36÷75V; Uout: 24VDC; Iout: 250mA; DIP24
| Output current | 250mA |
| Case | DIP24 |
| Power | 6W |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Protection | short circuit protection |
| Series | AM6T-NZ |
| Body dimensions | 32x20x10.8mm |
| Output voltage | 24V DC |
| Insulation voltage | 1.5kV DC |
| Efficiency | 87% |