Converter: DC/DC; 6W; Uin: 9÷36V; Uout: -7.2VDC; Uout2: 7.2VDC; DIP24
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AM6TW-2407DZ
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AM6TW-2407DZ
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 6W; Uin: 9÷36V; Uout: -7.2VDC; Uout2: 7.2VDC; DIP24
| Mounting | THT |
| Case | DIP24 |
| Power | 6W |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Protection | short circuit protection |
| Series | AM6TW-Z |
| Body dimensions | 32.25x21.35x10.5mm |
| Input voltage | 9...36V DC |
| Insulation voltage | 1.5kV DC |
| Efficiency | 80% |
| Output current 2 | 410mA |
| Number of outputs | 2 |