Converter: DC/DC; 75W; Uin: 43÷160V; 12VDC; Iout: 6.25A; 109g
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AM75QB-11012SA30JZ-K
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AM75QB-11012SA30JZ-K
Specification for Converter: DC/DC; 75W; Uin: 43÷160V; 12VDC; Iout: 6.25A; 109g
| Output current | 6.25A |
| Case | Quarter Brick |
| Power | 75W |
| Operating temperature | -40...100°C |
| Protection | anti-overload, anti-overvoltage, overheating, short circuit protection |
| Series | AM75QB-JZ |
| Output voltage | 12V DC |
| Additional functions | adjustable output voltage |
| Insulation voltage | 3kV |
| Efficiency | 89% |
| Number of outputs | 1 |