Converter: DC/DC; 75W; Uin: 18÷75V; Uout: 48VDC; Iout: 1.56A; 83g
Multiples:
96.0
Minimum quantity:
96.0
Product code:
AM75QB-4848SH22-NZ
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AM75QB-4848SH22-NZ
Specification for Converter: DC/DC; 75W; Uin: 18÷75V; Uout: 48VDC; Iout: 1.56A; 83g
| Output current | 1.56A |
| Case | Quarter Brick |
| Power | 75W |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Protection | anti-overvoltage, over current, overheating, short circuit protection |
| Output voltage | 48V DC |
| Insulation voltage | 2.25kV DC |
| Efficiency | 92% |