Converter: DC/DC; 7.8W; Uin:18÷36V; Uout:15VDC; Uout2:-15VDC; 33g
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AM8T-2415DIZ
Manufacturer:
Manufacturer code:
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 7.8W; Uin:18÷36V; Uout:15VDC; Uout2:-15VDC; 33g
| Output current | 260mA |
| Case | DIP24 |
| Power | 7.8W |
| Operating temperature | -40...75°C |
| Type of converter | DC/DC |
| Protection | short-circuit, overload, voltage growth |
| Series | AM8T-IZ |
| Body dimensions | 31.8x20.3x10.8mm |
| Weight | 33g |
| Output voltage | 15V DC |
| Input voltage | 18...36V |
| Additional functions | adjustable output voltage |
| Insulation voltage | 1.5kV DC |
| Efficiency | 87% |
| Output current 2 | 260mA |
| Output voltage 2 | -15V DC |