Converter: DC/DC; 7W; Uin:36÷160V; 24VDC; Iout:290mA; DIP24; 16g
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AM8TW-11024SIZ
Manufacturer:
Manufacturer code:
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 7W; Uin:36÷160V; 24VDC; Iout:290mA; DIP24; 16g
| Output current | 290mA |
| Case | DIP24 |
| Power | 7W |
| Operating temperature | -40...75°C |
| Type of converter | DC/DC |
| Protection | overload, short-circuit, voltage growth |
| Series | AM8TW-IZ |
| Body dimensions | 31.8x20.3x10.8mm |
| Weight | 16g |
| Output voltage | 24V DC |
| Input voltage | 36...160V |
| Additional functions | adjustable output voltage |
| Insulation voltage | 1.5kV DC |
| Efficiency | 81% |