Converter: DC/DC; 7.5W; Uin:9÷36V; 5VDC; Iout:1.5A; DIP24; 16g
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AM8TW-2405SIZ
Manufacturer:
Manufacturer code:
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 7.5W; Uin:9÷36V; 5VDC; Iout:1.5A; DIP24; 16g
| Output current | 1.5A |
| Case | DIP24 |
| Power | 7.5W |
| Operating temperature | -40...75°C |
| Type of converter | DC/DC |
| Protection | short-circuit, overload, voltage growth |
| Series | AM8TW-IZ |
| Body dimensions | 31.8x20.3x10.8mm |
| Weight | 16g |
| Output voltage | 5V DC |
| Input voltage | 9...36V |
| Additional functions | adjustable output voltage |
| Insulation voltage | 1.5kV DC |
| Efficiency | 82% |