Industrial module: isolated digital input module EtherCAT
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AMAX-4850-AE
Manufacturer: ADVANTECH
Manufacturer code: AMAX-4850-AE
Product downloads
Specification for Industrial module: isolated digital input module EtherCAT
| Supply voltage | 10...30V DC |
| Operating temperature | -20...60°C |
| Kind of connector | 10pin 3,81mm, 3pin 3,81mm, RJ45 |
| Dimensions | 120x120x40mm |
| Communictions protocol | EtherCAT |
| Additional functions | LED status indicator |
| Transmission rate | 100Mbps |
| PC accessories features | EtherCAT Distributed Clocks |
| Number of digital inputs | 16 |