Converter: DC/DC; 1.4W; Uin: 4.5÷5.5V; Uout: 15VDC; Uout2: -5VDC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AMDG-051505A50JZ-B
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AMDG-051505A50JZ-B
Specification for Converter: DC/DC; 1.4W; Uin: 4.5÷5.5V; Uout: 15VDC; Uout2: -5VDC
| Output current | 40mA |
| Case | SIP7 |
| Power | 1.4W |
| Operating temperature | -40...105°C |
| Output voltage | 15V DC |
| Input voltage | 4.5...5.5V DC |
| Insulation voltage | 5kV |
| Efficiency | 82% |
| Output current 2 | 80mA |
| Output voltage 2 | -5V DC |
| Number of outputs | 2 |
| Switching frequency | 200kHz |