Converter: AC/DC; 15W; Uout: 48VDC; Iout: 0.32A; 85%; Mounting: PCB
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AME15-48S277VZ
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AME15-48S277VZ
Specification for Converter: AC/DC; 15W; Uout: 48VDC; Iout: 0.32A; 85%; Mounting: PCB
| Output current | 320mA |
| Mounting | PCB |
| Power | 15W |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Protection | anti-overload, anti-overvoltage, short circuit protection |
| Series | AME |
| Body dimensions | 62x45x22.5mm |
| Output voltage | 48V DC |
| Insulation voltage | 4kV |
| Efficiency | 85% |