Product code: AME20-5SVZ-ST
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AME20-5SVZ-ST
  • Output current
  • Mounting
  • Supply voltage
  • Power
  • Operating temperature
  • Protection
  • Protection
  • Type of power supply
  • Output voltage
  • Insulation voltage
  • Efficiency
This combination does not exist.
Add to Cart
Specification for Converter: AC/DC; 20W; Uin: 85÷264V; Uout: 5VDC; Iout: 3.1A; 77%; 145g
Output current 3.1A
Mounting on panel
Supply voltage 230V
Power 20W
Operating temperature -40...85°C
Protection anti-overvoltage, over current, short circuit protection
Type of power supply switched-mode
Output voltage 5V DC
Insulation voltage 4kV DC
Efficiency 77%