Converter: AC/DC; 25W; Uout: 48VDC; Iout: 0.5A; 87%; Mounting: PCB
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AME25-48S277VZ
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AME25-48S277VZ
Specification for Converter: AC/DC; 25W; Uout: 48VDC; Iout: 0.5A; 87%; Mounting: PCB
| Output current | 500mA |
| Mounting | PCB |
| Power | 25W |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Protection | anti-overload, anti-overvoltage, short circuit protection |
| Series | AME |
| Body dimensions | 70x48x23.5mm |
| Output voltage | 48V DC |
| Insulation voltage | 4kV |
| Efficiency | 87% |