Converter: AC/DC; 3W; Uout: 15VDC; Iout: 200mA; 76%; Mounting: PCB
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AME3-15SBJZ
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AME3-15SBJZ
Specification for Converter: AC/DC; 3W; Uout: 15VDC; Iout: 200mA; 76%; Mounting: PCB
| Output current | 200mA |
| Mounting | PCB |
| Power | 3W |
| Operating temperature | -40...70°C |
| Protection | anti-overload, short circuit protection |
| Series | AME |
| Body dimensions | 50.8x25.4x15.16mm |
| Output voltage | 15V DC |
| Efficiency | 76% |