Converter: AC/DC; 3W; Uout: 5VDC; Iout: 0.6A; 71%; Mounting: PCB; 3kV
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AME3-5SNJZ
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AME3-5SNJZ
Product downloads
Specification for Converter: AC/DC; 3W; Uout: 5VDC; Iout: 0.6A; 71%; Mounting: PCB; 3kV
| Output current | 600mA |
| Mounting | PCB |
| Power | 3W |
| Operating temperature | -40...70°C |
| Protection | anti-overload, short circuit protection |
| Series | AME |
| Body dimensions | 37x24.5x18mm |
| Output voltage | 5V DC |
| Insulation voltage | 3kV |
| Efficiency | 71% |