Converter: AC/DC; 40W; Uout: 5VDC; Iout: 4A; 82%; Mounting: PCB; 3kV
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AME40-5DCJZ
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AME40-5DCJZ
Product downloads
Specification for Converter: AC/DC; 40W; Uout: 5VDC; Iout: 4A; 82%; Mounting: PCB; 3kV
| Output current | 4A |
| Mounting | PCB |
| Power | 40W |
| Operating temperature | -40...70°C |
| Protection | anti-overload, anti-overvoltage, short circuit protection |
| Series | AME |
| Body dimensions | 89x63.5x25mm |
| Output voltage | 5V DC |
| Insulation voltage | 3kV |
| Efficiency | 82% |
| Output current 2 | 4A |
| Output voltage 2 | -5V DC |