Converter: AC/DC; 40W; Uout: 5VDC; Iout: 4A; 80%; Mounting: PCB; 4kV
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AME40-5DMAZ
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AME40-5DMAZ
Product downloads
Specification for Converter: AC/DC; 40W; Uout: 5VDC; Iout: 4A; 80%; Mounting: PCB; 4kV
| Output current | 4A |
| Mounting | PCB |
| Power | 40W |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Protection | anti-overload, anti-overvoltage, short circuit protection |
| Series | AME |
| Body dimensions | 90.5x63x30mm |
| Output voltage | 5V DC |
| Input voltage | 130...370V DC |
| Insulation voltage | 4kV |
| Efficiency | 80% |
| Output current 2 | 4A |
| Output voltage 2 | -5V DC |