Converter: AC/DC; 5W; Uout: 12VDC; Iout: 0.42A; 79%; Mounting: PCB
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AME5-12SVZ
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AME5-12SVZ
Product downloads
Specification for Converter: AC/DC; 5W; Uout: 12VDC; Iout: 0.42A; 79%; Mounting: PCB
| Output current | 420mA |
| Mounting | PCB |
| Power | 5W |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Protection | anti-overload, anti-overvoltage, short circuit protection |
| Series | AME |
| Body dimensions | 48.5x36x20.5mm |
| Output voltage | 12V DC |
| Insulation voltage | 4kV |
| Efficiency | 79% |