Converter: AC/DC; 5W; Uout: 24VDC; Iout: 0.1A; 80%; Mounting: PCB
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AME5-24DCJZ
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AME5-24DCJZ
Product downloads
Specification for Converter: AC/DC; 5W; Uout: 24VDC; Iout: 0.1A; 80%; Mounting: PCB
| Output current | 100mA |
| Mounting | PCB |
| Power | 5W |
| Operating temperature | -25...70°C |
| Protection | anti-overload, anti-overvoltage, short circuit protection |
| Series | AME |
| Body dimensions | 48.5x36x20.5mm |
| Output voltage | 24V DC |
| Insulation voltage | 3kV |
| Efficiency | 80% |
| Output current 2 | 100mA |
| Output voltage 2 | -24V DC |