Converter: AC/DC; 4.8W; Uout: 12VDC; Iout: 0.35A; 71%; Mounting: PCB
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AME5-512T277NZ
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AME5-512T277NZ
Specification for Converter: AC/DC; 4.8W; Uout: 12VDC; Iout: 0.35A; 71%; Mounting: PCB
| Output current | 350mA |
| Mounting | PCB |
| Power | 4.8W |
| Operating temperature | -40...80°C |
| Protection | anti-overvoltage, short circuit protection |
| Series | AME |
| Body dimensions | 48.5x36x20.5mm |
| Output voltage | 12V DC |
| Insulation voltage | 3kV |
| Efficiency | 71% |
| Output voltage 3 | -12V DC |
| Output current 2 | 100mA |
| Output voltage 2 | 5V DC |
| Output current 3 | 0.01A |