Power supply: switched-mode; for DIN rail; 60W; 12VDC; 5A; 3kV
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AMED60-12SGY
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AMED60-12SGY
Product downloads
Specification for Power supply: switched-mode; for DIN rail; 60W; 12VDC; 5A; 3kV
| Output current | 5A |
| Mounting | for DIN rail mounting |
| Supply voltage | 90...264V AC, 127...370V DC |
| Power | 60W |
| Operating temperature | -20...70°C |
| Protection | anti-overload, anti-overvoltage, short circuit protection |
| Type of power supply | switched-mode |
| Output voltage | 12V DC |
| Insulation voltage | 3kV |
| Efficiency | 86% |
| Electrical connection | terminal block |
| Kind of power supply | for DIN rail |