Power supply: switched-mode; 60W; 12VDC; 4.5A; 85÷264VAC; 175g
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AMED60-12SNZ
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AMED60-12SNZ
Specification for Power supply: switched-mode; 60W; 12VDC; 4.5A; 85÷264VAC; 175g
| Output current | 4.5A |
| Mounting | for DIN rail mounting |
| Supply voltage | 85...264V AC |
| Power | 60W |
| Operating temperature | -40...70°C |
| Protection | anti-overload, anti-overvoltage, short circuit protection |
| Type of power supply | switched-mode |
| Series | AMED60-NZ |
| Body dimensions | 92.66x35x58mm |
| Output voltage | 12V DC |
| Efficiency | 88% |
| Electrical connection | terminal block |
| Kind of power supply | for DIN rail |