Converter: AC/DC; 6.6W; Uout: 3.3VDC; Iout: 2A; 72%; Mounting: PCB
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AMEL10-3.3S277NZ
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AMEL10-3.3S277NZ
Specification for Converter: AC/DC; 6.6W; Uout: 3.3VDC; Iout: 2A; 72%; Mounting: PCB
| Output current | 2A |
| Mounting | PCB |
| Power | 6.6W |
| Operating temperature | -40...70°C |
| Protection | anti-overload, anti-overvoltage, short circuit protection |
| Series | AME |
| Body dimensions | 53.8x28.8x19mm |
| Output voltage | 3.3V DC |
| Insulation voltage | 4kV |
| Efficiency | 72% |