Converter: AC/DC; 8.9W; Uout: 3.3VDC; Iout: 2.7A; 72%; Mounting: PCB
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AMEL15-3.3SJZ
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AMEL15-3.3SJZ
Product downloads
Specification for Converter: AC/DC; 8.9W; Uout: 3.3VDC; Iout: 2.7A; 72%; Mounting: PCB
| Output current | 2.7A |
| Mounting | PCB |
| Power | 8.9W |
| Operating temperature | -40...70°C |
| Protection | anti-overload, anti-overvoltage, short circuit protection |
| Series | AME |
| Body dimensions | 53.8x28.8x23.5mm |
| Output voltage | 3.3V DC |
| Insulation voltage | 4kV |
| Efficiency | 72% |