Converter: AC/DC; 15W; Uout: 9VDC; Iout: 1.66A; 77%; Mounting: PCB
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AMEL15-9SJZ
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AMEL15-9SJZ
Product downloads
Specification for Converter: AC/DC; 15W; Uout: 9VDC; Iout: 1.66A; 77%; Mounting: PCB
| Output current | 1.66A |
| Mounting | PCB |
| Power | 15W |
| Operating temperature | -40...70°C |
| Protection | anti-overload, anti-overvoltage, short circuit protection |
| Series | AME |
| Body dimensions | 53.8x28.8x23.5mm |
| Output voltage | 9V DC |
| Insulation voltage | 4kV |
| Efficiency | 77% |