Converter: AC/DC; 18W; Uout: 3.3VDC; Iout: 1.4A; 77%; Mounting: PCB
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AMEL20-3.315DMAZ
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AMEL20-3.315DMAZ
Product downloads
Specification for Converter: AC/DC; 18W; Uout: 3.3VDC; Iout: 1.4A; 77%; Mounting: PCB
| Output current | 1.4A |
| Mounting | PCB |
| Power | 18W |
| Operating temperature | -40...70°C |
| Protection | anti-overload, anti-overvoltage, short circuit protection |
| Series | AME |
| Body dimensions | 56.5x30.9x25mm |
| Output voltage | 3.3V DC |
| Input voltage | 130...370V DC |
| Insulation voltage | 4kV |
| Efficiency | 77% |
| Output current 2 | 0.89A |
| Output voltage 2 | 15V DC |