Converter: AC/DC; 14W; Uout: -5VDC; Iout: 0.8A; 76%; Mounting: PCB
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AMEL20-5N5DMAZ
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AMEL20-5N5DMAZ
Product downloads
Specification for Converter: AC/DC; 14W; Uout: -5VDC; Iout: 0.8A; 76%; Mounting: PCB
| Output current | 800mA |
| Mounting | PCB |
| Power | 14W |
| Operating temperature | -40...70°C |
| Protection | anti-overload, anti-overvoltage, short circuit protection |
| Series | AME |
| Body dimensions | 56.5x30.9x25mm |
| Output voltage | -5V DC |
| Input voltage | 130...370V DC |
| Insulation voltage | 4kV |
| Efficiency | 76% |
| Output current 2 | 2A |
| Output voltage 2 | 5V DC |