Converter: AC/DC; 2.3W; Uout: 3.3VDC; Iout: 0.7A; 66%; Mounting: PCB
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AMEL3-3.3SVZ
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AMEL3-3.3SVZ
Product downloads
Specification for Converter: AC/DC; 2.3W; Uout: 3.3VDC; Iout: 0.7A; 66%; Mounting: PCB
| Output current | 700mA |
| Mounting | PCB |
| Power | 2.3W |
| Operating temperature | -40...70°C |
| Protection | anti-overload, anti-overvoltage, short circuit protection |
| Series | AME |
| Body dimensions | 37x24.5x18mm |
| Output voltage | 3.3V DC |
| Insulation voltage | 4kV |
| Efficiency | 66% |