Converter: AC/DC; 45W; 85÷264VAC; Usup: 100÷370VDC; Uout: 24VDC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AMEL45-24SJZ
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AMEL45-24SJZ
Product downloads
Specification for Converter: AC/DC; 45W; 85÷264VAC; Usup: 100÷370VDC; Uout: 24VDC
| Output current | 1.9A |
| Mounting | PCB |
| Power | 45W |
| Operating temperature | -40...70°C |
| Protection | anti-overload, anti-overvoltage, short circuit protection |
| Series | AME |
| Body dimensions | 87x52x29.5mm |
| Output voltage | 24V DC |
| Insulation voltage | 4kV |
| Efficiency | 86% |