Converter: AC/DC; 5W; Uout: 12VDC; Iout: 0.21A; 73%; Mounting: PCB
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AMEL5-12DMAZ
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AMEL5-12DMAZ
Product downloads
Specification for Converter: AC/DC; 5W; Uout: 12VDC; Iout: 0.21A; 73%; Mounting: PCB
| Output current | 210mA |
| Mounting | PCB |
| Power | 5W |
| Operating temperature | -25...80°C |
| Protection | anti-overload, anti-overvoltage, short circuit protection |
| Series | AME |
| Body dimensions | 51.5x28x17.8mm |
| Output voltage | 12V DC |
| Input voltage | 130...370V DC |
| Insulation voltage | 4kV |
| Efficiency | 73% |
| Output current 2 | 210mA |
| Output voltage 2 | 12V DC |