Converter: AC/DC; 3W; Uout: 3.3VDC; Iout: 0.9A; 72%; Mounting: PCB
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AMEM3-3S277HAVZ-B
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AMEM3-3S277HAVZ-B
Product downloads
Specification for Converter: AC/DC; 3W; Uout: 3.3VDC; Iout: 0.9A; 72%; Mounting: PCB
| Output current | 900mA |
| Mounting | PCB |
| Power | 3W |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Protection | anti-overload, anti-overvoltage, short circuit protection |
| Series | AME |
| Output voltage | 3.3V DC |
| Insulation voltage | 4kV |
| Efficiency | 72% |