Power supply: switched-mode; open; 120W
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AMEOF120-48SHAMJZ-B
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AMEOF120-48SHAMJZ-B
Specification for Power supply: switched-mode; open; 120W
| Output current | 2.5A |
| Supply voltage | 85...264V AC, 120...370V DC |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Protection | anti-overload, anti-overvoltage, short circuit protection |
| Type of power supply | switched-mode |
| Output voltage | 48V DC |
| Insulation voltage | 4kV |
| Efficiency | 94.5% |
| Number of outputs | 1 |
| Kind of power supply | open |