Converter: AC/DC; 3W; Uout: 3.3VDC; Iout: 500mA; 63%; Mounting: PCB
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AMEOF3-3.3SLJZ
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AMEOF3-3.3SLJZ
Product downloads
Specification for Converter: AC/DC; 3W; Uout: 3.3VDC; Iout: 500mA; 63%; Mounting: PCB
| Output current | 500mA |
| Mounting | PCB |
| Case | SIP12 |
| Power | 3W |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Protection | anti-overload, short circuit protection |
| Series | AMEOF3-JZ |
| Body dimensions | 35x18x11mm |
| Output voltage | 3.3V DC |
| Insulation voltage | 3kV |
| Efficiency | 63% |