Product code: AMEOF450-48SHAMJZ-F-002
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AMEOF450-48SHAMJZ-F-002
  • Type of power supply
  • Body dimensions
Add to Cart
Specification for Converter: AC/DC; 450W; Uin: 90÷264V; Uout: 45.6÷50.4VDC; Iout: 9.4A
Output current 9.4A
Supply voltage 230V
Power 450W
Operating temperature -40...70°C
Protection anti-overvoltage, over current, overheating, short circuit protection
Type of power supply switched-mode
Body dimensions 130x86x43mm
Output voltage 45.6...50.4V DC
Insulation voltage 4kV DC
Efficiency 94%