Converter: AC/DC; 5W; Uout: 5VDC; Iout: 850mA; 67%; Mounting: PCB
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AMEOF5-5SBJZ
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AMEOF5-5SBJZ
Product downloads
Specification for Converter: AC/DC; 5W; Uout: 5VDC; Iout: 850mA; 67%; Mounting: PCB
| Output current | 850mA |
| Mounting | PCB |
| Power | 5W |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Protection | anti-overload, short circuit protection |
| Output voltage | 5V DC |
| Insulation voltage | 3kV |
| Efficiency | 67% |