Converter: AC/DC; 30W; Uout: 15VDC; Iout: 2A; 85%; Series: AMEOS; 4kV
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AMEOS30-15SMAZ
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AMEOS30-15SMAZ
Product downloads
Specification for Converter: AC/DC; 30W; Uout: 15VDC; Iout: 2A; 85%; Series: AMEOS; 4kV
| Output current | 2A |
| Supply voltage | 90...264V AC, 130...370V DC |
| Power | 30W |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Protection | anti-overload, anti-overvoltage, short circuit protection |
| Type of power supply | switched-mode |
| Series | AMEOS |
| Body dimensions | 125x59x26mm |
| Output voltage | 15V DC |
| Insulation voltage | 4kV |
| Efficiency | 85% |
| Number of outputs | 1 |
| Kind of power supply | open |