Power supply: switched-mode; LED; 8.4W; 5÷12VDC; 0.7A; 90÷264VAC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AMEPR10D-1270AZ-UD
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AMEPR10D-1270AZ-UD
Product downloads
Specification for Power supply: switched-mode; LED; 8.4W; 5÷12VDC; 0.7A; 90÷264VAC
| Output current | 700mA |
| Supply voltage | 90...264V AC |
| Power | 8.4W |
| Operating temperature | -20...80°C |
| IP rating | IP20 |
| Protection | overheating, anti-overload, anti-overvoltage, short circuit protection |
| Type of power supply | switched-mode |
| Series | AMEPR |
| Application | LED |
| Body dimensions | 133x33x30mm |
| Output voltage | 5...12V DC |
| Additional functions | active PFC |
| Efficiency | 79% |
| Number of outputs | 1 |
| Electrical connection | wires |