Power supply: switched-mode; LED; 10W; 36÷50VDC; 0.2A; 90÷264VAC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AMEPR10D-5020AZ-UW
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AMEPR10D-5020AZ-UW
Product downloads
Specification for Power supply: switched-mode; LED; 10W; 36÷50VDC; 0.2A; 90÷264VAC
| Output current | 200mA |
| Supply voltage | 90...264V AC |
| Power | 10W |
| Operating temperature | -20...80°C |
| IP rating | IP67 |
| Protection | overheating, anti-overload, anti-overvoltage, short circuit protection |
| Type of power supply | switched-mode |
| Series | AMEPR |
| Application | LED |
| Body dimensions | 133x33x30mm |
| Output voltage | 36...50V DC |
| Additional functions | active PFC |
| Efficiency | 79% |
| Number of outputs | 1 |
| Electrical connection | wires |