Power supply: switched-mode; LED; 35W; 36÷50VDC; 0.7A; 90÷305VAC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AMEPR30C-5070AZ
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AMEPR30C-5070AZ
Product downloads
Specification for Power supply: switched-mode; LED; 35W; 36÷50VDC; 0.7A; 90÷305VAC
| Output current | 700mA |
| Supply voltage | 90...305V AC, 130...430V DC |
| Power | 35W |
| Operating temperature | -40...85°C |
| IP rating | IP68 |
| Protection | overheating, anti-overload, short circuit protection |
| Type of power supply | switched-mode |
| Series | AMEPR |
| Application | LED |
| Body dimensions | 137.3x60x40.5mm |
| Output voltage | 36...50V DC |
| Additional functions | active PFC, dimming function 0-10V DC, PWM controlled dimming function, resistance dimming function |
| Efficiency | 83% |
| Number of outputs | 1 |
| Electrical connection | wires |