Power supply: switched-mode; LED; 63.8W; 36÷50VDC; 1.2A; 90÷305VAC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AMEPR60-50120AZ
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AMEPR60-50120AZ
Product downloads
Specification for Power supply: switched-mode; LED; 63.8W; 36÷50VDC; 1.2A; 90÷305VAC
| Output current | 1.2A |
| Supply voltage | 90...305V AC, 130...430V DC |
| Power | 63.8W |
| Operating temperature | -40...85°C |
| IP rating | IP68 |
| Protection | overheating, anti-overload, anti-overvoltage, short circuit protection |
| Type of power supply | switched-mode |
| Series | AMEPR60-AZ |
| Application | LED |
| Body dimensions | 134.8x57.7x40.5mm |
| Output voltage | 36...50V DC |
| Additional functions | active PFC, dimming function 1-10V DC, PWM controlled dimming function, resistance dimming function |
| Efficiency | 89% |
| Number of outputs | 1 |
| Electrical connection | wires |