Power supply: switched-mode; LED; 90W; 36÷50VDC; 1.8A; 90÷305VAC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AMER90-50180CAZ
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AMER90-50180CAZ
Product downloads
Specification for Power supply: switched-mode; LED; 90W; 36÷50VDC; 1.8A; 90÷305VAC
| Output current | 1.8A |
| Supply voltage | 90...305V AC, 130...430V DC |
| Power | 90W |
| Operating temperature | -55...85°C |
| IP rating | IP68 |
| Protection | overheating, anti-overload, short circuit protection |
| Type of power supply | switched-mode |
| Series | AMER90-CAZ |
| Application | LED |
| Body dimensions | 181x59x47mm |
| Output voltage | 36...50V DC |
| Additional functions | active PFC, resistance dimming function |
| Efficiency | 87% |
| Number of outputs | 1 |
| Electrical connection | wires |