Power supply: switched-mode; 85÷305VAC; Usup: 120÷431VDC; OUT: 1
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AMES150-48S277NZ-P
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AMES150-48S277NZ-P
Specification for Power supply: switched-mode; 85÷305VAC; Usup: 120÷431VDC; OUT: 1
| Output current | 3.3A |
| Supply voltage | 85...305V AC |
| Operating temperature | -30...70°C |
| Protection | anti-overload, anti-overvoltage, short circuit protection |
| Type of power supply | switched-mode |
| Body dimensions | 159x97x30mm |
| Output voltage | 43.2...52.8V DC |
| Efficiency | 89% |
| Number of outputs | 1 |
| Electrical connection | screw terminals |
| Kind of case | AMES |