Product code: AMESP150-15S277NZ-P
Manufacturer: AIMTEC
Manufacturer code: AMESP150-15S277NZ-P
  • Protection
  • Type of power supply
Add to Cart
Product downloads
Specification for Converter: AC/DC; 150W; Uin: 85÷305V; Uout: 14.3÷16.5VDC; Iout: 10A
Output current 10A
Power 150W
Operating temperature -30...70°C
Protection anti-overvoltage, over current, overheating, short circuit protection
Type of power supply switched-mode
Body dimensions 179x99x30mm
Output voltage 15V DC
Insulation voltage 4kV DC
Efficiency 88.5%