Relay: electromagnetic; DPDT; 230VAC; 8A; 8A/250VAC; 8A/30VDC; PCB
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AMISH2230A00G
Manufacturer: ANYTEK
Manufacturer code: AMISH2230A00G
Product downloads
Specification for Relay: electromagnetic; DPDT; 230VAC; 8A; 8A/250VAC; 8A/30VDC; PCB
| Mounting | PCB |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Contact material | silver alloy |
| Coil resistance | 32.5kΩ |
| Contacts configuration | DPDT |
| DC contacts rating @R | 8A / 30V DC |
| AC contacts rating @R | 8A / 250V AC |
| Contact current max. | 8A |
| Type of relay | electromagnetic |