Converter: DC/DC; Uin:7÷30V; Uout:2÷28VDC; Iout:350mA; DIP16; 6.2g
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AMLDL-3035Z
Manufacturer:
Manufacturer code:
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; Uin:7÷30V; Uout:2÷28VDC; Iout:350mA; DIP16; 6.2g
| Output current | 350mA |
| Case | DIP16 |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Type of converter | DC/DC |
| Protection | short-circuit |
| Series | AML |
| Body dimensions | 23.37x13.97x10.16mm |
| Weight | 6.2g |
| Output voltage | 2...28V DC |
| Input voltage | 7...30V |
| Additional functions | PWM controlled dimming function |
| Efficiency | 95% |