AC/DC digital clamp meter; Øcable: 51mm; I DC: 0÷1000A; True RMS
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AMP-330-EUR
Manufacturer: BEHA-AMPROBE
Manufacturer code: AMP-330-EUR
Product downloads
Specification for AC/DC digital clamp meter; Øcable: 51mm; I DC: 0÷1000A; True RMS
| Body dimensions | 258x94x44mm |
| Temperature measuring range | -40...400°C |
| Kind of display used | LCD |
| Conform to the norm | CAT III 1000V, EN 61010 |
| Measuring instrument features | automatic power-off, contactless voltage detector, HOLD function, low-pass filter for measuring drive parameters, MIN/MAX/MEDIUM function, PEAK HOLD function |
| Standard equipment | case, drop-like K-type temperature probe, test leads, user's manual |
| Max. diameter of measured cable | 51mm |
| Measurement | AC current, AC voltage, capacitance, DC current, DC voltage, frequency, resistance, temperature, inrush current |
| Continuity test | acoustic indication |
| Weight with battery | 420g |
| True effective value measurement | True RMS |
| Kind of meter | digital |