Converter: DC/DC; 7.5W; Uin:6.5÷18V; Uout:5VDC; Iout:1.5A; SIP3
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AMSR1.5-7805L-NZ
Manufacturer:
Manufacturer code:
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 7.5W; Uin:6.5÷18V; Uout:5VDC; Iout:1.5A; SIP3
| Output current | 1.5A |
| Mounting | THT, horizontal |
| Case | SIP3 |
| Power | 7.5W |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Type of converter | DC/DC |
| Protection | short-circuit, overheating, overload |
| Series | AMSR |
| Body dimensions | 11.5x8.9x17.5mm |
| Weight | 4g |
| Output voltage | 5V DC |
| Input voltage | 6.5...18V |
| Efficiency | 93% |