Converter: DC/DC; 6.5W; Uin:9÷32V; Uout:6.5VDC; Iout:1A; SIP3; 3.7g
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AMSR1-786.5-NZ
Manufacturer:
Manufacturer code:
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 6.5W; Uin:9÷32V; Uout:6.5VDC; Iout:1A; SIP3; 3.7g
| Output current | 1A |
| Mounting | THT |
| Case | SIP3 |
| Power | 6.5W |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Type of converter | DC/DC |
| Protection | overheating, overload, short-circuit |
| Series | AMSR |
| Body dimensions | 11.5x8.9x17.5mm |
| Weight | 3.7g |
| Output voltage | 6.5V DC |
| Input voltage | 9...32V |
| Efficiency | 94% |